تسمه تایم چیست و نحوه کار تسمه تایم

تسمه تایم :

تسمه ای از جنس پلاستیک می باشد که در واقع رابطی بین میل لنگ و میل بادامک ( میل سوپاپ ) می باشد . به عبارتی به نحوی تنظیم شده است که به هنگام چرخش میل لنگ ، باعث چرخش میل سوپاپ و سوپاپ ها میشود .

تسمه تایم جزوی از قطعات موتورهای احتراق داخلیبه حساب می آید . قبلا ها از زنجیر تایم به جای تسمه تایم در موتور خودرو ها استفاده می‌شد . تسمه تایم از سال 1945 مورد استفاده قرار گرفت ؛ ولی برای اولین بار بعد از گذشت 17 سال در سال 1962 به صورت انبوه در موتور یک خودرو مورد استفاده قرار گرفت . ( گلاس 1004 ) اولین خودروی آلمانی بود که دارای تسمه تایم بود و به میزان زیاد تولید شد .

نحوه کار تسمه تایم :

موتور های احتراق داخلی دارای چهار مرحله است :

  • مرحله مکش ( پیستون موجود در داخل سیلندر به پایین حرکت می کند و سوپاپ هوا باز شده و مکش ایجاد می شود و به وسیله حرکت رو به پایین سیلندر باعث مکش مخلوط سوخت و هوا به داخل سیلندر می‌شود ) .
  • مرحله تراکم ( پیستون موجود در داخل سیلندر  رو به بالا حرکت می کند، در نتیجه سوپاپ هوا بسته شده و مخلوط سوخت و هوا کمپرس می‌شود ) .
  • مرحله توان ( شمع جرقه زده و باعث می شود مخلوط سوخت و هوا منفجر شود . در نتیجه پیستون به سمت پایین رانده شده و همزمان سوپاپ دود باز می‌شود ) .
  • مرحله تخلیه ( پیستون به سمت بالا حرکت کرده و دود از محل سوپاپ دود خارج می‌شود ) .

در این چهار مرحله گفته شده ؛ زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ دود و سوپاپ هوا توسط تسمه تایم انجام می گیرد . در حقیقت تسمه تایم حرکت میل لنگ را به میل بادامک ( میل سوپاپ ) انتقال داده و باعث بالا پایین شدن سوپاپ ها و میل سوپاپ میشود . به عبارتی میتوان گفت که این قطعه با هماهنگ کردن سرعت چرخش میل‌لنگ با میل سوپاپ ، باعث تنظیم زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ ها می شود . میل‌سوپاپ یا همان میل بادامک ؛ اکثرا در سر سیلندر خودرو قرار داده می شود ، ولی  ممکن است در بعضی از خودرو ها ، طراحان این قطعه را در جای دیگری از اتومبیل قرار داده باشند .

جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه نمایید.

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonتماس سریع کلیک کنید