طبق اتومبیل چیست ؟

طبق اتومبیل قطعه ای فلزی می باشد که در دو سر آن بوش های محوری وجود دارد که از یک سو به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از سمت دیگر آن به شاسی اتومبیل متصل هستند ودر حقیقت وظیفه اتصال شاسی به قطعات سیستم تعلیق را عهده دار هستند .

در حقیقت یکی از مهم ترین قسمت های هر اتومبیلی سیستم تعلیق ( Suspension ) آن می باشد . این سیستم متشکل از اجزایی همچون سیبک ، فنرها ، کمک فنر ها و … هستند که وظیفه اصلی آن متصل کردن بدنه و چرخ ها به یکدیگر و مدیریت کردن ارتباط بین جاده و اتومبیل می باشد . سیستم تعلیق اتومبیل در وظایف دیگری همچون هدایت اتومبیل ، شتاب گرفتن آن و همچنین ترمز و توقف اتومبیل نقش مهمی را به عهده دارد .

پس میتوان گفت طبق اتومبیل قطعه ای فلزی می باشد که در دو سر آن بوش های محوری وجود دارد که از یک سو به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از سمت دیگر آن به شاسی اتومبیل متصل هستند و در حقیقت وظیفه اتصال شاسی به قطعات سیستم تعلیق را عهده دار هستند . طبق هایی در بعضی موارد می شوند که از نظر ظاهری شبیه به حرف A می باشند چرا که از سمتی که به شاسی اتومبیل متصل می شوند دارای دو محور می باشند که در این صورت به آن ها جناغی می گویند .

تعریفی دیگر از طبق :

طبق را به عنوان عضوی از سیستم تعلیق اتومبیل ، حرکت آن را مهیا می سازند و به همراه دیگر اعضای این سیستم ، زاویه های کمبر و کستر را می سازند . به علاوه طبق ها وظیفه این را دارند که نیروهای عرضی که از جاده به شاسی اتومبیل وارد می شوند را منتقل و خنثی کنند . همچنین در نظر داشته باشید که نیروهای طولی که از جاده وارد میشوند را از طریق سگ دست انتقال داده شده به میل موجگیر و در نتیجه به شاسی منتقل می کنند .

و در نهایت باید گفت که طبق در سه بخش اصلی به قطعات دیگر اتصال داده شده است ؛ در قسمت داخلی به واسطه یک بوش لاستیکی که روی بوش فلزی سوار می شود به شاسی اتومبیل متصل شده است . انتهای بیرونی طبق نیز به واسطه یک مفصلی به نام سیبک به سگدست متصل شده است . همچنین قسمت وسط طیق به میل موجگیر اتصال داشته است . در صورت تمایل به مطالعه و مشاهده سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonتماس سریع کلیک کنید